Stowarzyszenie Thunder Independent - ul. Józefa Szanajcy 18A lok. 4, 03-481 Warszawa - Polska
Odsłonięcie kamienia w miejscowości Pustelnik
5 lutego 2023 roku w miejscowości Pustelnik i przy wsparciu i uczestnictwie pani marszałek Janiny Ewy Orzełowskiej, pani wójt Kingi Anny Sosińskiej i lokalnej społeczności, druhów z OSP oraz uczniów Szkoły podstawowej im Armii Krajowej wzięliśmy udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy upamiętniającej zrzut Cichociemnych w ramach Operacji „Vice”. Dziękujemy za godną oprawę uroczystości oraz gościnne przyjęcie.
Zrzut Cichociemnych zrealizowany w nocy z 16/17.02.1943 roku. Start samolotu Halifax DT-727 „K” z 138 Dywizjonu RAF o godz. 18.25 z lotniska RAF Tempsford. Załoga: pilot – F/S/ Karol Twardawa, pilot – F/S Tadeusz Żabicki, nawigator – F/O Radomir Walczak i inni.. Zrzut wykonano na placówkę odbiorczą „Lila”, 12 km na północny zachód od stacji kolejowej w Mińsku Mazowieckim. W raporcie po operacji potwierdzono, że światła placówki były dobrze widoczne.
Na placówkę zostali zrzuceni:
- ppłk. łącz. Dzikielewski Feliks, ps. Oliw
- mjr łączn. Burdziński Tadeusz, ps. Malina
- sierż. Parada Michał, ps. Mapa
- sierż. Kazimierczak Stanisław, ps. Ksiądz
Skoczkowie wraz z 6 zasobnikami i 2 bagażnikami i przerzucili 228 tys. dolarów w banknotach oraz 270 tys. marek na potrzeby AK. Zrzucono także sześć zasobników oraz dwa bagażniki. Samolot szczęśliwie powrócił do bazy po locie trwającym 13 godzin 35 minut. Jako ciekawostkę należy podkreślić, że był to drugi lot mjr Dzikielewicza, tym razem z ekipą w zmienionym składzie, w poprzednim realizowanym w nocy z 25/26 stycznia zadanie nie mogło zostać wykonane.
mjr łączn. Burdziński Tadeusz, ps. Malina (1908–1970).
Urodził się w Kijach na Kielecczyźnie. Postanowił związać się z wojskiem. Jego specjalizacją była łączność. Podczas kampanii wrześniowej jako porucznik walczył w szeregach kompanii łączności Korpusu Ochrony Pogranicza. 19 września przeszedł na Węgry. Na początku 1940 roku dotarł do Francji. Służył w 3 Dywizji Piechoty. Po klęsce Francuzów został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Trafił do Centrum Wyszkolenia Łączności w Szkocji. Kolejnym przydziałem było stanowisko dowódcy plutonu w 10 Szwadronie Łączności w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej generała Stanisława Maczka. Wiosną 1942 roku zgłosił się do służby w kraju.
„Większość cichociemnych była jednak dobierana przez oficerów z Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Zapoznawali się oni z życiorysami interesujących ich żołnierzy, bazując na informacjach przesyłanych przez dowódców poszczególnych jednostek, i typowali potencjalnych skoczków do kraju. Następnie przyjeżdżali do jednostki i wzywali na rozmowę wybrane osoby. Tadeusz Burdziński „Malina”, służący w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, wspominał: Do pokoju, w którym zasiadł ten tajemniczy „James”, raz po raz ktoś wchodził. Trzymany był tam dość długo. Gdy wezwano mnie, wszedłem mocno zaintrygowany. Przyglądał mi się przez dłuższą chwilę w milczeniu, przenikliwie. Wreszcie napomknął półsłówkami, że chodzi o Kraj. I że to zaszczyt. Tłumaczył jeszcze wiele innych rzeczy, a wszystko dość zawile i tajemniczo. Przez cały ten czas rozmyślałem: owszem, brzmi to wszystko pięknie, a jak się t a m dostać? Z uśmiechem ni to pobłażania, ni to wyższości wyjaśnił – zaiste dokumentnie! – że samolot, że dziura, że skok… („Drogi cichociemnych”, Warszawa 2017).
W okupowanej Polsce początkowo służył w wywiadzie ofensywnym Komendy Głównej Armii Krajowej. Jesienią 1943 roku objął stanowisko o dowódcy kompanii łączności „Kram”. Zajmował się utrzymywaniem i usprawnianiem łączności radiowej z Londynem oraz prowadzeniem szkoleń. W maju 1944 roku został oficerem operacyjnym baonu radiołączności „Iskra”.
Po wybuchu powstania warszawskiego dowodził zgrupowaniem radiołączności na Starym Mieście. Po upadku Starówki przedostał się do Śródmieścia, a następnie na Mokotów. 26 września nadał ostatni komunikat i zniszczył radiostację. Jego oddział próbował przedostać się do Śródmieścia. Po kilkunastu godzinach kluczenia w kanałach powstańcy zawrócili na Mokotów. Grupa wyszła włazem na ulicy Dworkowej prosto w ręce esesmanów. Dookoła było widać ciała rozstrzelanych powstańców. „Zenon” cudem ocalał, ponieważ w ostatniej chwili pojawił się niemiecki oficer, który przekazał rozkaz nakazujący traktować powstańców jako jeńców wojennych. Zdołał uciec z niemieckiej niewoli. Od września 1946 w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia, m.in. jako dowódca obozu Burrowhead na wyspie Whithorn. Zdemobilizowany 14 kwietnia 1948. Pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pracował w firmie rybackiej w Innerwell Fisheries w Garlieston, następnie łowił łososie oraz uruchomił własną firmę przetwórstwa rybnego w Minnigaff, później w Newton Steward. Zmarł 16 stycznia 1970 w Glasgow. pochowany na Newton Stewart Cementery (Wielka Brytania).
Odznaczony:
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych 2-krotnie
Srebrny Krzyż Zasługi
ppłk. łącz. Dzikielewski Feliks, ps. Oliw (1906–1986).
Przyszedł na świat w Osowie niedaleko Gołdapi. Po ukończeniu Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. G. Piramowicza w Suwałkach wstąpił do wojska i został zawodowym oficerem. Specjalizował się w łączności. Podczas kampanii wrześniowej służył jako oficer łączności 207. Pułku Piechoty. Po agresji ZSRR na Polskę przekroczył granicę z Węgrami. W grudniu 1939 roku zameldował się we Francji, gdzie dowodził kompanią w Centrum Wyszkolenia Łączności.
W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Po przerzucie do kraju otrzymał przydział do Dowództwa Wojsk Łączności Oddziału V Łączności Komendy Głównej AK. Kierował Referatem III, który zajmował się wydawaniem regulaminów, instrukcji itp. Jednocześnie pełnił funkcję kierownika Referatu II, którego przedmiotem działania były dywersja i sabotaż na liniach komunikacyjnych, operacje łączności oraz planowanie powstania powszechnego. Podczas powstania warszawskiego służył w II rzucie Komendy Głównej AK. Po kapitulacji Warszawy wyszedł z miasta z ludnością cywilną.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej nadal działał w konspiracji. 20 listopada 1945 roku ujawnił się w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Jesienią 1950 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa pod zarzutem szpiegostwa. Po kilku miesiącach zwolniono go z powodu braku dowodów.
Od 1 marca 1953 technik, następnie starszy referent w Warszawskim Przedsiębiorstwie Robót Telekomunikacyjnych. Od 18 lipca 1957 kierownik sekcji łączności w Wydziale Operacyjnym Komendy Głównej Straży Pożarnej. Od 31 grudnia 1971 na emeryturze. Zmarł 9 maja 1986 w Warszawie, pochowany na Cmentarzu Powązkowskim kw. A41 rz. 3 gr. 1.
Odznaczony:
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Zloty Krzyż Zasługi z Mieczami
Krzyż Walecznych
sierż. Kazimierczak Stanisław, ps. Ksiądz (1912–1943).
Pochodził z Warszawy. Był zawodowym żołnierzem. W 1937 roku otrzymał przydział na stanowisko radiotelegrafisty do Komisariatu Straży Granicznej w Grajewie. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z obozu internowania na Węgrzech dotarł do Francji. Służył w Centrum Wyszkolenia Łączności i w kompanii łączności 3. Dywizji Piechoty. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Po odbyciu przeszkolenia w zakresie dywersji i radiotelegrafii został przerzucony do kraju.
Otrzymał przydział do Oddziału V Łączności Komendy Głównej AK. Był radiotelegrafistą batalionu „Iskry”. W maju 1943 roku oddelegowano go na stanowisko okręgowego inspektora łączności radiowej do Okręgu Wilno albo Okręgu Nowogródek AK. Prawdopodobnie został aresztowany podczas kontroli dokumentów na granicy Generalnego Gubernatorstwa. Jego dalsze losy nie są znane. Według jednej z niepotwierdzonych wersji wydarzeń trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a następnie przeniesiono go do KL Neuengamme, gdzie prawdopodobnie został zamordowany.
Odznaczony:
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
sierż. Parada Michał, ps. Mapa (1914–1944).
Urodził się w Chełmnie. Był absolwentem Państwowej Szkoły Lotniczej i Samochodowej w Warszawie. Dodatkowo ukończył kurs radiotechniczny. Jesienią 1934 roku został powołany do służby wojskowej. Służył w Pułku Radiotelegraficznym w Warszawie. Ukończył szkołę podoficerską. Po przejściu do cywila w 1936 roku podjął pracę w Policji Państwowej, gdzie był radiotelegrafistą. Po wybuchu drugiej wojny światowej nadal służył w policji. 21 września przeszedł na Węgry. W marcu 1940 roku dotarł do Francji, gdzie otrzymał przydział do Oddziału Rozpoznawczego 3. Dywizji Piechoty.
W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji i łączności radiowej. W okupowanej Polsce otrzymał przydział do Oddziału V Łączności sztabu Komendy Głównej AK. Służył jako radiotelegrafista Kompanii „Kram” Batalionu „Iskry”. Po wybuchu powstania warszawskiego był radiotelegrafistą w kompanii radiołączności Komendy Okręgu Warszawa AK w Śródmieściu. Ostatni raz widziano go 10 sierpnia 1944 roku na Starówce. Prawdopodobnie poległ tego dnia.
Odznaczony:
Krzyż walecznych 4-krotnie.